Jak wydzielić sypialnię w salonie? Podpowiadamy, jak ukryć łóżko w pokoju dziennym

Nasze porady Wyposażenie wnętrz

Współczesne mieszkania często mają niewielki metraż, ale to nie oznacza, że nie można urządzić ich funkcjonalnie, komfortowo, a przy tym estetycznie. Jeśli zastanawiasz się, jak ukryć łóżko w pokoju dziennym, sprawdź nasze propozycje!

Jak urządzić wielofunkcyjny salon z sypialnią?

Czasami nie ma możliwości, aby umieścić łóżko w osobnym pokoju, na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować komfortowe i wielofunkcyjne wnętrze. Jeśli urządzasz pokój dzienny, w którym będzie stało łóżko, pamiętaj o 3 rzeczach:

  • Wykorzystaj jasne barwy. Takie kolory optycznie powiększą przestrzeń, co w przypadku pomieszczenia o małym metrażu ma ogromne znaczenie. Polecamy zwłaszcza połączenie bieli i szarości oraz bieli i beżu. Jeśli taka jasna aranżacja jest dla ciebie zbyt monotonna, możesz dodać akcenty w innym kolorze.
  • Ustaw łóżko w miejscu najmniej oświetlonym. Zadbaj jednak o umieszczenie w pobliżu lampki.
  • Zapewnij odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie. Urządzając pomieszczenie, które ma pełnić wiele funkcji, często nie chcemy go „zagracić” i wybieramy małe – i mało pojemne – szafki. Tymczasem jeśli zabraknie nam przestrzeni na przechowywanie naszych rzeczy i będziemy je umieszczać tam, gdziekolwiek tylko znajdzie się miejsce, uzyskamy znacznie gorszy efekt. Warto poświęcić trochę przestrzeni na pojemne szafy, aby w pokoju było schludnie (tym bardziej że bałagan optycznie pomniejsza przestrzeń).

7 pomysłów na to, jak oddzielić łóżko od reszty pokoju

Aby ukryć łóżko w pokoju dziennym, możemy zdecydować się na sofę z funkcją spania, którą będziemy na dzień składać, łóżko chowane w szafie czy zamontowane do sufitu i opuszczane na noc. Takie rozwiązania jednak nie zawsze są praktyczne lub możliwe do zrealizowania. Jak wtedy oddzielić łóżko od reszty pokoju? Na szczęście są sposoby na to, aby wydzielić sypialnię w salonie i ukryć łóżko w pokoju dziennym przed wzrokiem gości lub innych domowników albo po prostu uzyskać w niewielkim mieszkaniu wielofunkcyjne wnętrze i stworzyć w nim przytulną atmosferę. Oto nasze propozycje:

  1. Ustaw regał prostopadle do ściany w taki sposób, aby zasłonił łóżko. Wypełnij go bibelotami, zdjęciami lub książkami. Równie dobrze sprawdzi się też szafa. Pamiętaj, aby wybrać taki mebel, który prezentuje się estetycznie z obu stron.
  2. Powieś zasłonę – najlepiej ciężką i mięsistą, chyba że zależy ci wyłącznie na optycznym wydzieleniu strefy sypialnianej, wówczas równie dobrze sprawdzi się delikatna, przejrzysta tkanina. Wystarczy, że u sufitu zamontujesz karnisz, na którym zawiesisz zasłonę.
  3. Wykorzystaj kwiaty doniczkowe – stojące lub wiszące. Sprytnie je ustawiając, można stworzyć z nich zieloną ścianę bądź zasłonę, jeśli zdecydujesz się na wiszące kwiaty pnące. Jeśli chcesz dokładnie zasłonić część sypialnianą, najlepiej sprawdzi się połączenie kwiatów wiszących i stojących (wysokich lub ustawionych na kwietnikach).
  4. Ustaw parawan. To jedno z najprostszych rozwiązań – gotowy parawan bez trudu kupisz w sklepie, z łatwością go rozłożysz i złożysz lub przestawisz w razie potrzeby.
  5. Postaw ściankę działową z płyt kartonowo-gipsowych, specjalnych stelaży i dodatkowych elementów wykończeniowych. Montaż ścianki wymaga nieco pracy, ale nie jest trudny. Ścianę warto ozdobić, na przykład za pomocą wzorzystej tapety. 
  6. Wydziel sypialnię za pomocą drzwi przesuwnych. Potrzebne będą do tego skrzydła z górną prowadnicą (w zależności od potrzeb możesz zdecydować się na tylko jedno skrzydło lub podwójne drzwi przesuwne).
  7. Wykorzystaj shuttersy, czyli ozdobne okiennice wewnętrzne. Montuje się je nie tylko przy oknach – jedną z ich dodatkowych funkcji jest możliwość wykorzystania jako specyficzna ścianka działowa, przesuwna, której lamele można otwierać i zamykać w zależności od potrzeb. Shuttersy prezentują się bardzo stylowo i oryginalnie, a jednocześnie niezwykle łatwo dopasować je do stylu wnętrza, a także do jego wymiarów.

Shuttersy to rozwiązanie, które polecamy, aby oddzielić łóżko od reszty pokoju, zwłaszcza jeśli wydzielona w ten sposób sypialnia miałaby być pozbawiona okna. Okiennicami można łatwo sterować, dzięki czemu w razie potrzeby szybko i łatwo nieco je rozchylisz, aby dostarczyć dziennego światła, które umożliwi spędzenie kilku miłych chwil z książką w łóżku.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/jak-wydzielic-sypialnie-w-salonie-podpowiadamy-jak-ukryc-lozko-w-pokoju-dziennym/