Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Usługi

Zleć badania psychologiczne Bielsko na http://www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat kilka zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, zdolność szybkiego reagowania czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]