Badania psychologiczne kierowców – po co je wykonujemy?

Usługi

Na http://www.testybielsko.pl zamówisz badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także określenia cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do wykonywania określonych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek wykonać badania psychotechniczne, w wielu wypadkach bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego się bać. Całość badań zbudowana jest z testów badających inteligencję, testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Ujmują m.in: psychotyzm, neurotyzm i ekstra- oraz introwersję. W wypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje miernik czasu reakcji, wirometr, aparat krzyżowy, stereometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny tylko pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E. Przejść muszą je też osoby, które pragną wykonywać zawód egzaminatora oraz instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek oraz na operatorów wózków widłowych. Powinno się podkreślić, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na skutek prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba wykonać je jedynie raz.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]