złoto bulionowe, złota moneta bulionowa

Szukasz nowych opcji inwestycji? Rozważ złote monety bulionowe

Usługi finansowe i rachunkowe

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych propozycji: nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w każdym zakątku globu

Monety ze złota kojarzymy głównie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, odróżniają się od nich pod wieloma względami. Po pierwsze monety bulionowe są emitowane celem lokowania w nich kapitału, dlatego też ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych bądź w związku z znaczącymi wydarzeniami, zatem ich design wyjątkowo z rzadka podlega „odświeżeniu”. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie rocznikiem wybicia. Trzeba wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje ciężar i czystość wykorzystanego do ich wybicia metalu szlachetnego. Walorem monet bulionowych jest to, że są znane w nawet najdalszych zakątkach świata, a ich ewentualna sprzedaż jest łatwiejsza niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 oz

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednak emitenci biją dodatkowo monety o nominale 1/50 czy 1/2 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe bite są z reguły z 24 karatowego złota, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand emitowane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to głównie na celu podniesienie twardości monety i – co za tym idzie – zmniejszenie ryzyka jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o ilości czystego złota użytego do ich wybicia.

W asortymencie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi wspomniane wyżej Krugerrandy, australijskiego Kangura czy chińską Pandę.

Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]