Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Usługi finansowe i rachunkowe

Po więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT skieruj się w to miejsce.

Pomimo, iż właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z filarów efektywnego działania światowego rynku finansów.

System SWIFT – upraszcza finalizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny stosowany dzisiaj system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na całym świecie działają również przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Czym zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie oraz sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku popularnych banków, działających w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]