kurs franka

Frank szwajcarski – najpiękniejsza waluta świata

Usługi finansowe i rachunkowe

O franku szwajcarskim Polacy wiedzą niedużo, generalnie tylko to, że jest to waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które teraz ciężko im spłacić. Tymczasem historia franka jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z najpiękniejszych walut na świecie

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to też środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak dolar amerykański, euro i funt szterling, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut dzisiejszego świata. Niemniej jednak nie była to pierwsza waluta, która została wprowadzona do obiegu na terenie Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które dotychczas były emitowane w różnych kantonach. Przez niespełna dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją ogromną stabilnością, wychodząc obronną ręką między innymi z licznych zawirowań w okresach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakie przeżyliśmy w XX i XXI w. Mało kto wie, iż frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najbardziej urzekających walut na świecie. Seria banknotów drukowana od połowy 90-tych charakteryzuje się cudowną kolorystyką oraz rzadką wertykalną orientacją grafiki. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru kultury (na przykład Sophie Taeuber-Arp, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Arthura Honeggera), a nie jak przeważnie bywa – oblicza polityków, królów bądź wojskowych. A tematem najnowszej, dziewiątej serii banknotów są natura, nauka oraz Ziemia.

Kurs franka – takie informacje znajdziesz na stronie kantoru

Frank szwajcarski cały czas cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego notowania obserwują także ciekawością kredytobiorcy z nieuregulowanymi pożyczkami w tej walucie. Aby sprawdzić bieżący kurs franka szwajcarskiego, warto zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty uaktualniane są w co kilka sekund. Tu można również prześledzić wahania ceny franka w dowolnie określonym okresie. Jest to opcja pomocna frankowiczom czuwającym na najkorzystniejszy moment, by zlecić wymianę waluty, a także inwestorom planującym przed spłatą kolejnej części pożyczki swoje dalsze kroki.