Puchnięcie nóg podczas upałów – przyczyny i sposoby łagodzenia letnich obrzęków

Ochrona zdrowia

Puchnięcie nóg to bardzo powszechny problem, szczególnie latem, kiedy upały dają się we znaki. Wszystko wskazuje na to, że takich dni będziemy mieć coraz więcej – warto więc wiedzieć, jak radzić sobie z obrzękami nóg latem.

Wpływ wysokiej temperatury na układ krążenia i limfatyczny

Puchnięcie nóg w czasie upałów to częste zjawisko. Pod wpływem temperatury naczynia krwionośne i limfatyczne rozszerzają się, przez co krążenie płynów ustrojowych jest utrudnione, a woda przesącza się przez ściany naczyń do tkanek. To wszystko łącznie tworzy obrzęk – najczęściej na nogach, na wysokości kostek, ale także na rękach, szczególnie przy dłoniach i nadgarstkach.

Przyczyny puchnięcia nóg

Co powoduje puchnięcie nóg latem? Obrzęk nóg w upały może pojawiać się bez innych przyczyn, ale istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko tego typu problemów. Należą do nich:

  • błędy żywieniowe – zbyt małe nawodnienie, duża ilość soli w diecie, mała różnorodność, powodująca niedobory mikro- i makroelementów,
  • siedzący tryb życia – praca siedząca, mała ilość ruchu, brak regularnych aktywności sportowych utrudniają płynom ustrojowym odpływ z kończyn, co powoduje obrzęki,
  • niewłaściwa ilość snu,
  • używki – picie alkoholu, palenie papierosów,
  • biologia organizmu – zespół napięcia przedmiesiączkowego, ciąża,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • choroby – na przykład problemy z układem krążenia, tarczycą, wątrobą lub nerkami.

Ze względu na ostatni punkt tej listy, kiedy podczas upałów puchną nam nogi, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia. Nie warto lekceważyć takich objawów – im wcześniej ewentualna choroba zostanie wykryta, tym prostsze, szybsze i skuteczniejsze będzie jej leczenie.

Metody łagodzenia obrzęków nóg

Najważniejszą metodą łagodzenia obrzęków jest drenaż limfatyczny. To rodzaj zabiegu, który może mieć postać masażu przeprowadzanego przez rehabilitanta, jak i zabiegu wykonywanego specjalnym aparatem do presoterapii. Drugie rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród osób borykających się z nawracającymi obrzękami limfatycznymi oraz sportowców, którym zależy na tym, żeby uniknąć obrzęków powodowanych dużym obciążeniem organizmu i szybciej się zregenerować.

Choć stosowanie zabiegu powinno być wcześniej skonsultowane ze specjalistą, to samo jego wykonanie nie jest trudne. W przypadku aparatu CarePump wystarczy odpowiedni mankiet połączyć przewodami z urządzeniem wtłaczającym do jego komór powietrze, założyć mankiet na kończynę i uruchomić odpowiedni program – wymaga to ustawienia odpowiedniego ciśnienia i trybu pracy. Resztę pracy wykonuje aparat.

Drenaż limfatyczny w warunkach domowych

Drenaż można wykonywać również profilaktycznie, by pobudzić układy limfatyczny i krwionośny do działania jeszcze zanim pojawi się opuchnięcie. Jeśli więc mamy problem z obrzękami nóg latem i wiemy, że nie kryje się za tym inna choroba, być może warto zainwestować w poręczny sprzęt, by zaradzić problemowi z wyprzedzeniem.

Poza tym można wspierać się okładami chłodzącymi (np. owijając nogi mokrym ręcznikiem), by zwęzić naczynia, albo ułożeniem się z nogami powyżej poziomu ciała (np. na poduszce), żeby usprawnić odpływ płynów ustrojowych ze spuchniętych nóg.

Puchnięcie nóg podczas upałów – profilaktyka

Aby uniknąć obrzęku nóg w upały, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. W zależności od płci, wagi, wieku czy aktywności będą to różne wartości, ale przyjmuje się, że przeciętnemu człowiekowi odpowiednie nawodnienie zapewnia wypicie 2-2,5 litra wody dziennie. Co ważne, nie liczą się do tego słodzone napoje, a jeśli wypijemy kawę albo herbatę, które mają działanie odwadniające, ilość wody powinniśmy jeszcze zwiększyć. Efektu nie przyniesie też wypicie jej na raz – powinniśmy pić wodę małymi porcjami przez cały dzień. To szczególnie ważne latem, kiedy wysokie temperatury powodują, że tracimy więcej wody niż zwykle.

Poza tym warto stosować różnorodną, bogatą w składniki odżywcze dietę, ograniczyć przetworzone jedzenie, cukry proste i tłuszcze nasycone.

Bardzo istotny jest też ruch. Nie muszą to być codzienne, intensywne treningi – wystarczy jazda na rowerze, pływanie, taniec, a nawet marsz. Ważne, żeby zaangażować do pracy nogi.

Jeśli mamy pracę siedzącą, róbmy sobie przerwy na przejście się i rozprostowanie nóg; siedząc przy biurku, nie zakładajmy nogi na nogę; możemy za to kręcić stopami lub na przemian zadzierać i obciągać palce, by pobudzić nieco krążenie. W pracy stojącej natomiast może pomóc nam przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę, dreptanie, stawanie na palcach, poruszanie nogami. By wesprzeć proces odprowadzania krwi i limfy z kończyn, trzeba po prostu aktywizować mięśnie w danym obszarze – na tyle, na ile jest się w stanie.

Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/puchniecie-nog-podczas-upalow-przyczyny-i-sposoby-lagodzenia-letnich-obrzekow