Czym jest wazektomia? Czy jest odwracalna? Na czym polega zabieg?

Ochrona zdrowia

Panowie decydujący się na wazektomię mają ku temu wiele powodów i wbrew pozorom nie zawsze wiąże się to z chęcią bezdzietności czy też tym, że nie chcą już kolejnych dzieci. Jedni pragną odciążyć partnerkę w przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych, inni świadomie zabierają sobie możliwość rozmnażania się z powodu przenoszonej w organizmie choroby genetycznej. W każdym z przypadków wazektomia traktowana jest jako jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Wykonujemy ją także w naszym centrum medycznym.

Jak przebiega wazektomia?

Zabieg przecięcia nasieniowodów należy do grupy zabiegów mikrochirurgicznych. Jego wykonanie jest skomplikowane, jednakże niezwykle skuteczne w przypadku mężczyzn, którzy traktują go jako metodę antykoncepcji. Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów, zapobiegając tym samym transportowi plemników w nasieniu. Droga z jąder do prącia zostaje przerwana, tym samym nie ma możliwości ich wydostania się z jąder.

Wazektomii nie należy się obawiać – jest ona zabiegiem wykonywanym w miejscowym znieczuleniu, więc bezbolesnym. Chirurg zakłada na nasieniowodzie klipsy, przecina go i zamyka naczynka nasieniowodu, kończąc tym samym operację. Istotą zabiegu jest trwałe przerwanie drogi plemników z jąder, a samo wykonanie zabiegu to zaledwie kilkanaście minut.

Skutki wykonania zabiegu

Panowie obawiający się o długotrwałą rekonwalescencję i przerwę od stosunków seksualnych mogą być spokojni. Do normalnego funkcjonowania można powrócić nawet po kilku dniach, a jedyny ślad po zabiegu na ciele to niewielka ranka w miejscu jego wykonania.

Co z samą odwracalnością wazektomii? Wbrew powszechnej opinii wazektomia jest odwracalna, choć jest to zabieg stosunkowo niełatwy. Istotne jest, aby decycja o wykonaniu tego typu zabiegu była przemyślana i nie podejmowana pod wpływem chwili. Mężczyznami, którzy przeważnie decydują się na wazektomię są panowie po trzydziestym roku życia, którzy mają dzieci i nie chcą mieć kolejnych. Sam zabieg jest bardzo bezpieczny dla mężczyzn i nie wpływa na ich wygląd, komfort, czy produkcję testosteronu. Jako metoda antykoncepcji daje im niemal 99% pewność, że partnerka nie zajdzie w ciążę nawet po zbliżeniu bez dodatkowego zabezpieczenia.

Podobnie, jak w innych placówkach medycznych, także w naszym centrum zalecamy, by mężczyźni przez 2-3 miesiące od wykonania wazektomii stosowali inne środki antykoncepcji. Jest to konieczne ze względu na możliwość pojawienia się w nasieniu plemników – nasieniowody potrzebują czasu, by oczyścić się z nich całkowicie. By mieć pewność, że wazektomia przebiegła prawidłowo zalecamy badanie morfologii nasienia, która wykluczy obecność plemników.

Źródło tekstu: https://www.scmkrakow.pl/blog/o-zabiegach/czym-jest-wazektomia-czy-jest-odwracalna-na-czym-polega-zabieg/