Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Ochrona zdrowia

Szukasz więcej wiadomości dotyczących biopsji fuzyjnej? Wejdź na www.scmkrakow.pl

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem formy i rozmiaru do orzecha włoskiego. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to szansę zdiagnozowania zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia alarmujących zmian rakowych. Powinno się podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować groźby jego potencjalnego powstania.

Alarmujące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją i wytryskiem, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który na ogół trwa ok. pół godziny. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, wszczepione zastawki serca i alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]