E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Nasze porady Usługi finansowe i rachunkowe

Szukasz szczegółowych informacji dotyczących faktury ustrukturyzowanej? Skieruj się na flobo.io

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże ostatecznie właścicielom firm na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML generalnie mało co mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, ale dla dostosowanego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument jest całkowicie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują jednakową strukturę powoduje, że bez względu na to które aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane identycznie. Jest to znamienna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w aplikacji księgowej informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana zupełnie wyklucza prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą przede wszystkim wcześniej dostaną zwrot VAT, są zwolnieni z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że nie zgubią faktury (system zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]