
Drzewa genealogiczne, czyli odpowiedź na pytanie skąd pochodzimy
Znajomość historii rodziny niezbędna jest do rozwoju poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje i takich, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest doskonałym rozwiązaniem.
Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca wymagająca cierpliwości
Przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny – głównie takiego , które cofa nas kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci kolejnych członków rodziny pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich i kartotekach prowadzonych przez parafie. Na ogół można przeglądać je bezpłatnie. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść stosowną opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Warto pamiętać, że wysokość wydatków może także wzrosnąć wraz z nieodzownością podróżowania do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków zamieszkuje w tym samym miejscu.
Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je wykonywać?
Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest wymagana do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Pozwala mocniej stać się częścią niewielkiej wspólnoty, którą jest rodzina. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni w dzisiejszym świecie. To z tych powodów aktualnie bardzo dużo Polaków podejmuje decyzję o zleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.