
Szkło weneckie a „szkło z Murano” – czym się różnią?
Czy każde szkło weneckie to „szkło z Murano”? Na czym polega fenomen szkła weneckiego i czy kupując biżuterię ze szkła weneckiego można mieć pewność, że powstała we Włoszech?
Wokół szkła weneckiego i szkła z Murano narosło wiele mitów. Często myli się te pojęcia a nierzadko turyści z wycieczki do Włoch przywożą „okazyjnie kupione” ozdoby, które mają być wykonane ze szkła z Murano. Czy faktycznie naszyjnik za 5 euro może być słynnym weneckim szkłem?
Weneckim tak, ale nie szkłem z Murano. Całe zamieszanie z rozróżnieniem szkła weneckiego a szkła z Murano polega bowiem na tym, co rozumie się pod oboma tymi pojęciami:
Szkło z Murano, to szkło wyprodukowane w całości ręcznie przez rzemieślników z archipelagu włoskich wysp Murano. Oznacza to, że aby można było powiedzieć, że dana zawieszka, lampa czy jakikolwiek inny szklany dodatek jest szkłem Murano, musi faktycznie zostać tam wyprodukowany. Większość poduktów z Murano jest oznaczona specjalnym certyfikatem stowarzyszenia Vetro Artistico di Murano. Niestety nie wszyscy artyści tworzący na wyspie są w owym stowarzyszeniu. Dlatego tak często dochodzi do tworzenia i sprzedaży podróbek. Szkło z Murano pozbawione jest zanieczyszczeń, jest idealnie przejrzyste i nigdy nie jest malowane (kolor wynika z barwienia półpłynnego szkła a następnie łączenia szkła ze sobą).
Szkło weneckie to nazwa szkła artystycznego, które zostało stworzone z wykorzystaniem techniki i wiedzy artystów z Murano (tam bowiem wzięły swój początek techniki uzyskiwania szkła kolorowego – millefiori czy mlecznego – lattimo). Niemniej jednak obecnie nazwę tą stosuje się do wszystkich wyrobów szklanych, które zostały wykonane w charakterystycznej technice łączenia kolorowego szkła – również poza Murano a nawet granicami Włoch. Mówiąc wprost – szkło weneckie, wcale nie musi pochodzić z Wenecji – chodzi tu bowiem o technikę, a nie miejsce stworzenia. I choć przez wiele lat, szkło weneckie tworzono ręcznie, dziś jest to również proces zautomatyzowany.
Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/szklo-weneckie-a-szklo-murano-czym-sie-roznia/