Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Handel Kosztowności

Szukasz obrączkek ślubnych Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl.

Dla wielu ślub jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy małżonków po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i lojalności są obrączki ślubne.

Dzieje i obyczaje dotyczące obrączek

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu ślubu. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele wieków później, o czym jednakże niewiele osób wie. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w innych krajach, jak przykładowo w Kanadzie, w Brazylii, w Meksyku albo we Włoszech, nakłada się je na lewą dłoń, którędy wedle starodawnych wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają i poszukują obrączek ślubnych wspólnie, niemniej jednak zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – dodaj imię małżonka, cytat lub datę ślubu

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się delikatniejszym wzornictwem. Przez wiele stuleci wykonywano je z najrozmaitszych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub stal) uosabiające niezłomność uczucia. Obecnie do ich wytworzenia stosuje się przeważnie platynę i złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Rzecz jasna, są one też często zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch odmian złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też ważny dla małżonków cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]