Skąd pochodzą kiszone przetwory z warzyw?

Handel Żywność

Zainteresowany przetworami z warzyw? Skieruj się w to miejsce.

Warzywa kiszone są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to wyłącznie słowiański rarytas, nieczęsto napotykany w innych częściach świata. Tymczasem kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko na terenie Europy, ale również w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kiszonki – czyste zdrowie na naszym stole

Historycy potwierdzili, iż proces zabezpieczenia żywności poprzez ich zanurzenie w soli, w solance bądź w occie, stosowany jest przez ludzi od przeszło 4 tysiącleci. Technika ta najprawdopodobniej nie została opracowana w Europie, a na terytorium dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niskie pH roztworu, w którym się je zanurza, powstrzymuje namnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat temu był to świetny sposób, żeby zwiększyć okres przydatności do spożycia ryb, mięsa i warzyw niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie pojawił się obyczaj przyrządzania m.in. kiszonek z myślą o jesieni i zimie. Kiszone przetwory od początku swojego istnienia znane są z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Cechują się one np. ogromną zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszonki, sporadycznie chorowali na cyngę. Co ciekawe, w języku polskim kwaszone przetwory z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z owoców dyni czy rzepaku.

Smak kiszonych przetworów warzywnych różni się w rozmaitych regionach świata

Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni praktycznie na wszystkich kontynentach, także w USA i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest zbytnio popularna. Jednakże pickle są tam bodaj niesłychanie lubianym składnikiem kanapek, hamburgerów i hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraki, których używa się do przygotowania surówek oraz zup. Jednakże nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. kalafiory, paprykę, a także owoce (przykładowo truskawki).

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Kwaszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się fundamentem albo znaczącym dodatkiem do tysięcy potraw lokalnych. Trzeba wiedzieć, że smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, bowiem jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w trakcie kwaszenia. Stąd ogórek kiszony według typowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w Chinach.

Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]