Bielizna i odzież kompresyjna i ich wpływ na jakość ćwiczeń

Handel Rekreacja, sport, hobby

Dowiedz się więcej o bieliźnie kompresyjnej.

W zasadzie każdy słyszał o odzieży termoaktywnej, jakkolwiek nie wszyscy natknęli się na określenie „kompresyjna odzież” w odniesieniu do sportu, bowiem ten termin na ogół kojarzony z akcesoriami używanymi w rehabilitacji. W tym tekście zaprezentujemy tę kategorię odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na wydajność ćwiczeń osoby ją noszącej.

Odzież kompresyjna sportowa – odprowadza kwas mlekowy z trenowanych mięśni

Odzież i bielizna kompresyjna to specjalistyczne ubrania, które mają liczne właściwości pozytywnie oddziałujących na komfort ćwiczeń. Po pierwsze, taka odzież silnie przylega do skóry co sprawia, że oplecione nią mięśnie prędzej się regenerują. Kontrolowany ucisk, jaki daje ta najczęściej bezszwowa odzież, przyczynia się do szybszego odprowadzenia kwasu mlekowego z pracujących mięśni oraz do poprawy ukrwienia i dotlenienia tkanek. Wysokiej jakości odzież uciskowa latem nie pozwoli na przegrzanie organizmu, a zimą skutecznie uchroni go przed mrozem. Ten atrybut ubrań kompresyjnych pozwala na wykorzystanie ich zarówno przez sportowców trenujących pod dachem klubu fitness, jak i tych uprawiających ćwiczenia na świeżym powietrzu. Następną niezwykle istotną właściwością odzieży i bielizny kompresyjnej jest zdolność zapobiegania mikrourazom mięśni, gdyż redukuje ona drgania oraz wstrząsy mięśni, nieraz występujące w czasie treningów o charakterze wysiłkowym.

Prawidłowo dopasuj rozmiar odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna opracowana została głównie do zakładania jej w czasie dynamicznego treningu. Np. koszulki o cechach kompresyjnych podtrzymują mięśnie grzbietu i brzucha, a także gwarantują należytą wentylację skóry, z kolei spodnie kompresyjne normują pracę tkanki mięśniowej nóg, pośrednio pomagając biegaczom na osiągnięcie lepszych rezultatów. Zawodowi sportowcy, skupieni na treningu wszystkich mięśni chętnie stosują kombinezonów kompresyjnych, zaś normalni klienci klubów fitness przeważnie polegają na komplecie spodenki plus top. Sportowe getry bądź skarpetki kompresyjne można nosić podczas ćwiczeń, jednakże zaleca się korzystać z nich raczej zaraz po treningu, celem szybszej regeneracji mięśni. Kluczowe jest także, aby prawidłowo dopasować rozmiar odzieży lub bielizny kompresyjnej, tak by nie była przyczyną zbyt mocnego ucisku, który mógłby mieć niepożądany wpływ na przepływ krwi. Odzież kompresyjną damską oraz męską można kupić w większości sklepów sportowych.

Lokalizacja firmy:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]