Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Branża budowlana

Więcej szczegółów o szalunkach Kraków.

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, by nadać im odpowiedni kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przelotów na okna, bramy i drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie mogą nabyć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura utworzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie drewnianych desek, która po rozebraniu może być użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu wykonawców oraz inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z drewna, metalu lub sklejki, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 surowce. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę spajają belki, narożniki, głowice ze stali lub aluminium i łączniki.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt. Nabycie wszystkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku byłoby całkiem nieopłacalne . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]