Węzeł optyczny w sieciach światłowodowych

Automatyka dla przemysłu

Zobacz, gdzie kupić węzeł optyczny, wejdź na www.telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne.

Dzisiejsze instalacji telekomunikacyjne prawie zawsze wykonuje się z wykorzystaniem przewodów światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości tego kabla – szybkości transmisji danych oraz nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie mogłyby funkcjonować bez odpowiednich części umożliwiających przekaz informacji oraz ich kodowanie. By zamontować taką sieć niezbędne są takie podzespoły jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej sieci – umożliwiają wszak zmianę sygnału ze światłowodu na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie zalety musi wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?

Jak funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by przesłać sygnał elektryczny. Warto jednak dodać, że jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi także funkcjonować w drugą stronę. Pasmo, na którym zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż 1 GHz. Dla sprawnego działania węzła optycznego niezbędna jest również odpowiednia obudowa, zabezpieczająca wrażliwe elementy wewnątrz węzła przed pyłem, wodą i innymi czynnikami – zwykle zrobiona z metalu.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie właściwy, decydują pewne cechy. Najistotniejsze będzie pasmo pracy urządzenia i moc sygnału – od tego zależna jest wszak ilość końcowych abonentów, do których prześle sygnał. Poza tym należy sprawdzić zużycie energii – w ogromnym stopniu rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc ustrzec się trudności przy naprawach sieci, dobrze również zwrócić uwagę na metody kalibracji węzła – dobrze, jeżeli umożliwia wygodną modyfikację ustawień.

Lokalizacja firmy:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]