Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Automatyka dla przemysłu

Więcej o silniku DC.

Sporo maszyn, które użytkujemy na co dzień i bez których wiele czynności byłoby cięższych, by działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, małe bądź ogromne, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie wie, z jakich elementów złożone są ani jak działają te silniki.

Silniki prądu stałego – co warto wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomalże dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego użycia w rozmaitego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Michael Faraday, Zénobe Gramme czy Gaston Planté. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze statora, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora i szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego dość awaryjnego podzespołu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za wyjątkową niezawodność oraz bezszelestną pracę.

Silniki prądu stałego to napęd licznych powszechnie używanych sprzętów

Powiedzieć, że silniki prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli posiadasz czytnik DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są częścią samochodów czy pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które zapewne podarujemy też naszym potomkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się codziennością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają modne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silników prądu stałego używają też hobbyści do realizacji najróżniejszych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.

O ile silniki DC o małej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od uznanych producentów.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]