Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Automatyka dla przemysłu

Zamów motoreduktor na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy skonstruowany z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak pracują motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają pracę inżynierów

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w wielu funkcjach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, dlatego zawsze zauważalna jest nieduża dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które można bez problemu wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nawet miesięcy, na czasochłonne pomiary i testy pojedynczych kompletów elementów. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do niewielkich, średnich bądź znacznych obciążeń, a także do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku wariantów silników (DC, BLDC, AC i szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową).

Nie ma zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to transport, produkcja żywności lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, takie jak kolejki górskie, wertykulatory, linie bagażowe na lotniskach i schody ruchome. Ogromne spektrum ich wielkości, mocy oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż ilość realnych kombinacji, które obecnie mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]